• DOLAR
  6,8666
 • EURO
  7,7859
 • ALTIN
  397,70
 • BIST
  8,5992
Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığı

Merhabalar değerli kadinyaziyor.com takipçileri. Bu konumuzda sizlere “çocuk sağlığı ve çocuk sağlığını korumaya yönelik programlar” nelerdir onlardan bahsedeceğiz, lafı fazla uzatmadan makalemize geçelim 🙂

Sağlıkla ilgili ulusal ve uluslararası kurumlar sağlık alanında daha iyi koşulların elde edilmesi için hedefler belirlemeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Tarihsel gelişim sürecinde sanayileşme dönemi sağlık hizmetlerinin sunumunda çığır açmıştır. Sanayileşme süreci aynı zamanda barınma ve beslenme koşulları ile birlikte çevre sağlığının bozulması yönünde de yeni hastalık ve risklerin de ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Sağlıkla ilgili uluslararası düzeyde en üst kurum olan Dünya Sağlık Örgütü‘nün hedef belirlediği ilk girişimi 1977 yılında Dünya Sağlık Asamblesi’nde  “Herkes İçin Sağlık” hedefleridir. Bu Asamblede dünyadaki tüm insanların sosyal ve ekonomik yönden verimli bir hayat yaşayabilmesine yönelik hedefler belirlenmiştir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, 1980  yılında Avrupa Bölgesi Sağlık Politikalarını belirleyerek, 1984 yılında “2000 Yılında Herkes İçin Sağlık Hedefleri“ni yayınlamıştır. Bu hedefler 1991 yılında güncellenerek, “21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık: 21 Hedef” olarak yayınlanmıştır. Bu hedeflerin hemen hepsi doğum öncesinde çocuk sağlığını korumayı, sağlıklı büyümeyi amaçlayan uygulamaları içermektedir. İlkelerin hepsi doğrudan veya dolaylı olarak çocukların sağlıklı gelişmeleri için zemin hazırlayıcı niteliktedir. Tabloyu sizlerle paylaşalım;

21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık Hedefleri
Avrupa bölgesinde sağlık dayanışması
Sağlıkta hakkaniyet
Yaşama sağlıklı başlanması
Gençlerin sağlığı
Yaşlıların sağlığı
Ruh sağlığının geliştirilmesi
Bulaşıcı hastalıkların azaltılması
Bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması
Şiddet ve kazalar sonucu yaralanmaların azaltılması
Sağlıklı ve güvenli fizik çevre
Sağlıklı yaşam
Alkol, ilaç ve tütüne bağlı zararın azaltılması
Sağlıklı çevreler
Çok sektörlü sağlık sorumluluğu
Entegre sağlık sektörü
Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve kaynakların tahsis edilmesi
Hizmette kalite yönetimi
Sağlık hizmetlerine yönelik insan kaynaklarının geliştirilmesi
Sağlıkla ilgili araştırma ve bilgi
Sağlık için taraftarın harekete geçebilmesi
Herkes için sağlık konusunda politikalar ve stratejiler

Günümüze kadar bu hedefelere ulaşma yolunda çok şey yapılmış olsa da birçok ülkede bu süreç oldukça yavaş seyretmiştir. Bu nedenle çalışmalara ivme kazandırmak, 2015 yılına dek eşitsizliklere son vermek ve dünya sağlığını yükseltmek amacıyla B.M. Genel Kurulunda 189 ülkenin bir araya gelmesi ile Bin Yıl Kalkınma Hedefleri (2000) yayımlanmıştır. Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesinin 2010 yılında yapılan toplantısında tüm dünya ülkeleri için bu hedeflere 2015 yılına kadar ulaşılabilmek için stratejiler belirlemişlerdir.

Çocuk sağlığı

Bin Yıl Bildirgesinde yer alan 8 amacın 3’ü, 18 hedefin 8’i, 48 göstergenin 18’i sağlıkla ilişkilidir. Bu amaçlara ulaşılması için sürdürülebilirlik ve parasal kaynak, kararlı hükümet politikaları, makro ekonomik istikrar ve yolsuzluklarla savaşan bir yönetim gerekmektedir.  Bu nedenlerle yoksul ülkelerin engelleri tek başına aşmaları zordur. Özellikle zengin ülkeler ve tüm dünya devletleri eşitsizlikleri ortadan kaldırmak amacı ile iş birliği içinde çalışmak durumundadır.

BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİ
Amaç 1: Aşırı yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırmak.
Amaç 2: Herkes için temel eğitim sağlamak.
Amaç 3: Kadınların konumunu güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek.
Amaç 4: Çocuk ölümlerini azaltmak.
Amaç 5: Anne sağlığını iyileştirmek.
Amaç 6: HIV/AIDS, sıtma ve diğer salgın hastalıklarla mücadele etmek.
Amaç 7: Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması.
Amaç 8: Kalkınma için küresel ortaklıklar geliştirmek.

Türkiye 2010 yılı Haziran ayında Binyıl Kalkınma Hedefleri 8 amaç, 21 hedef ve 50 göstergeden oluşan geniş katılımlı bir rapor hazırlamış ve hedeflerini belirtmiştir. Türkiye bu hedeflere ulaşma yolundadır. Ancak mevcut toplumsal cinsiyet ve coğrafyaya bağlı yapısal eşitsizliklerin ve engellerin ortadan kaldırılması için bu durumlara özel önem  verilmesi gerekmektedir.

Türkiye de 2005 – 2010 yılları arasında özellikle anne ve çocuk sağlığı alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm hızı ve anne ölüm hızı oranları önemli düzeyde düşürülmüştür.

Evet sevgili kadinyaziyor.com takipçileri, çocuk sağlığı konumuzun sonuna geldik. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda fırsatlar doğabilir. Para yönetiminde daha titiz olmalı. Anlık isteklerde yüksek harcamalar yapabilirsiniz. Aile içinde maddi yardımlaşmalar olabilir. Ev için harcamalar gerekebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün her türlü ikili ilişki öne çıkabilir, ilişkilerde veya ortaklarla önemli konuşmalar içinde olabilirsiniz. Ani cesaretler gösterebilir, aniden tavır değişikliğine gidebilirsiniz. Belirsiz bir konu netleşebilir. Önemli, gizli bir bilgi aniden önünüze gelebilir. Bir uyanış, fark ediş zamanı.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygularınız ve istekleriniz daha hızlı değişebilir. İlahi korunma, ilahi fırsatlar söz konusu olabilir. Finansal konularda ve geleceğinizle ilgili bazı alanlarda koşulların elinizde olmadığını hissedebilirsiniz. Güven ihtiyacı artarken, güvensizlik hissi oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler ve ortaklıklarda kritik görüşmeler, kritik durumlar içerisinde olabilir; bu alanlarda ciddi değişimlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Gün içinde sosyalleşebilir, daha önceden yapılan planlarınızda ise değişikliğe gidebilirsiniz. Para akışında ve kazançlarda önemli değişimler yaşayabileceğiniz bir süreç başlıyor.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün akışa ve şartlara göre hareket etmek daha sakin ve huzurlu olmanıza aracı olabilir. Gün içindeki koşulları, hayatınızın her alanındaki durumları & konuları aşırı yönetmeye çalışmak ise boşa giden enerji ve strese sebep olabilir. Sorumluluklarınızı bilmek kazandırırken, gereğinden fazla sorumluluk almak kaybettirebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı kaynaklı rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Uyku düzeninde rutin dışı durumlar olabilir. Gün içinde şaşırtıcı haberler alabilir, bir hissinizin doğru çıktığını görebilirsiniz. Geleceği merak, geleceği sorgulama hali oluşabilir. Yaşamın farklı alanlarında sevinebileceğiniz gelişme ve fırsatlara hazır olma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde negatif olmaktan, kişilere negatif yönleriyle bakmaktan kaçınmaya çalışmalı. Sorunu görme, soruna takılı kalma veya yüksek standartlar öne çıkabilir. Patron, müdür, ebeveynler gibi kişilerden maddi destek ve fayda görebilirsiniz. Sürpriz hediyeler alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde önemli konuşmalar yapabilir, saklı duygu ve düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz. Şaşırtıcı kişilerden, şaşırtıcı tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bazı ilişkilerde tamam veya devam durumu oluşabilir. Negatif düşünce kalıplarından sıyrılma zamanı. Sürprizlere açık olun.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında hızlı değişimler, ani olaylar önünüze gelebilir. Çalışma ortamında değişiklikler yapılabilir. Bazı çalışma arkadaşlarının işten ayrılışı söz konusu olabilir. Proje bazlı bir işe başlayabilir, proje bazlı veya dönemsel bir iş teklifi alabilirsiniz. Daha önceden yapılan işlerin ödemesine ulaşabilirsiniz. Umutsuz olduğunuz bir noktadan sevindirici bir fırsat gelebilir. Harcama ve para yönetimlerinde hata ve aşırılıklara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yaşamın farklı alanlarında netlik ihtiyacınız artabilir. İyi veya kötü bir şekilde netleşmeye gitmek için çabalayabilirsiniz. İlişkilerde bir belirsizlik, partneri tanımak veya anlamakla ilgili bir belirsizlik, geçmişteki kişiyi merak etme hali gün içinde kaygı ve memnuniyetsizlikleri arttırabilir. Bu sebeple aha dalgalı bir ruh halinde olabilirsiniz. Gerçek duyguyu, gerçek aşkı arama hali olabilir. Yalnızlar için hızlı gelişmeler oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün elinizde olmayan durum ve koşullarla ilgili kaygıdan uzak durmalı, yaşamınızdaki sorumluluklarınızı başarıyla yerine getirmeye odaklanmalısınız. Sınavlarda bir başarı, sınavlarla ilgili yoğun bir çaba, iş hayatında yeni anlaşmalar veya başvuruların sonuçlanması gündemde olabilir. Şaşırtıcı fakat sevindirici haberler alabilirsiniz. Enerjiniz daha dalgalı, bazense düşük olabilir. Çok düşünürken az aksiyon alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün iletişimde ve finansal konularda hata ve yanılgılara dikkat. Sahtekarlıklar, yanıltma veya yanıtılma, dolandırılma konuları gündeme gelebilir. İş hayatında gün boyu daha disiplinli ve planlı hareket etmeye çalışmalı. Fakat içten içe dağınıklık, tembellik hali içinde olabilirsiniz. Birden fazla iş veya konuya bölünebilirsiniz. Çocuklar, gebelik haberleri gündemde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM