• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığı

Merhabalar değerli kadinyaziyor.com takipçileri. Bu konumuzda sizlere “çocuk sağlığı ve çocuk sağlığını korumaya yönelik programlar” nelerdir onlardan bahsedeceğiz, lafı fazla uzatmadan makalemize geçelim 🙂

Sağlıkla ilgili ulusal ve uluslararası kurumlar sağlık alanında daha iyi koşulların elde edilmesi için hedefler belirlemeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Tarihsel gelişim sürecinde sanayileşme dönemi sağlık hizmetlerinin sunumunda çığır açmıştır. Sanayileşme süreci aynı zamanda barınma ve beslenme koşulları ile birlikte çevre sağlığının bozulması yönünde de yeni hastalık ve risklerin de ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Sağlıkla ilgili uluslararası düzeyde en üst kurum olan Dünya Sağlık Örgütü‘nün hedef belirlediği ilk girişimi 1977 yılında Dünya Sağlık Asamblesi’nde  “Herkes İçin Sağlık” hedefleridir. Bu Asamblede dünyadaki tüm insanların sosyal ve ekonomik yönden verimli bir hayat yaşayabilmesine yönelik hedefler belirlenmiştir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, 1980  yılında Avrupa Bölgesi Sağlık Politikalarını belirleyerek, 1984 yılında “2000 Yılında Herkes İçin Sağlık Hedefleri“ni yayınlamıştır. Bu hedefler 1991 yılında güncellenerek, “21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık: 21 Hedef” olarak yayınlanmıştır. Bu hedeflerin hemen hepsi doğum öncesinde çocuk sağlığını korumayı, sağlıklı büyümeyi amaçlayan uygulamaları içermektedir. İlkelerin hepsi doğrudan veya dolaylı olarak çocukların sağlıklı gelişmeleri için zemin hazırlayıcı niteliktedir. Tabloyu sizlerle paylaşalım;

21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık Hedefleri
Avrupa bölgesinde sağlık dayanışması
Sağlıkta hakkaniyet
Yaşama sağlıklı başlanması
Gençlerin sağlığı
Yaşlıların sağlığı
Ruh sağlığının geliştirilmesi
Bulaşıcı hastalıkların azaltılması
Bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması
Şiddet ve kazalar sonucu yaralanmaların azaltılması
Sağlıklı ve güvenli fizik çevre
Sağlıklı yaşam
Alkol, ilaç ve tütüne bağlı zararın azaltılması
Sağlıklı çevreler
Çok sektörlü sağlık sorumluluğu
Entegre sağlık sektörü
Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve kaynakların tahsis edilmesi
Hizmette kalite yönetimi
Sağlık hizmetlerine yönelik insan kaynaklarının geliştirilmesi
Sağlıkla ilgili araştırma ve bilgi
Sağlık için taraftarın harekete geçebilmesi
Herkes için sağlık konusunda politikalar ve stratejiler

Günümüze kadar bu hedefelere ulaşma yolunda çok şey yapılmış olsa da birçok ülkede bu süreç oldukça yavaş seyretmiştir. Bu nedenle çalışmalara ivme kazandırmak, 2015 yılına dek eşitsizliklere son vermek ve dünya sağlığını yükseltmek amacıyla B.M. Genel Kurulunda 189 ülkenin bir araya gelmesi ile Bin Yıl Kalkınma Hedefleri (2000) yayımlanmıştır. Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesinin 2010 yılında yapılan toplantısında tüm dünya ülkeleri için bu hedeflere 2015 yılına kadar ulaşılabilmek için stratejiler belirlemişlerdir.

Çocuk sağlığı

Bin Yıl Bildirgesinde yer alan 8 amacın 3’ü, 18 hedefin 8’i, 48 göstergenin 18’i sağlıkla ilişkilidir. Bu amaçlara ulaşılması için sürdürülebilirlik ve parasal kaynak, kararlı hükümet politikaları, makro ekonomik istikrar ve yolsuzluklarla savaşan bir yönetim gerekmektedir.  Bu nedenlerle yoksul ülkelerin engelleri tek başına aşmaları zordur. Özellikle zengin ülkeler ve tüm dünya devletleri eşitsizlikleri ortadan kaldırmak amacı ile iş birliği içinde çalışmak durumundadır.

BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİ
Amaç 1: Aşırı yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırmak.
Amaç 2: Herkes için temel eğitim sağlamak.
Amaç 3: Kadınların konumunu güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek.
Amaç 4: Çocuk ölümlerini azaltmak.
Amaç 5: Anne sağlığını iyileştirmek.
Amaç 6: HIV/AIDS, sıtma ve diğer salgın hastalıklarla mücadele etmek.
Amaç 7: Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması.
Amaç 8: Kalkınma için küresel ortaklıklar geliştirmek.

Türkiye 2010 yılı Haziran ayında Binyıl Kalkınma Hedefleri 8 amaç, 21 hedef ve 50 göstergeden oluşan geniş katılımlı bir rapor hazırlamış ve hedeflerini belirtmiştir. Türkiye bu hedeflere ulaşma yolundadır. Ancak mevcut toplumsal cinsiyet ve coğrafyaya bağlı yapısal eşitsizliklerin ve engellerin ortadan kaldırılması için bu durumlara özel önem  verilmesi gerekmektedir.

Türkiye de 2005 – 2010 yılları arasında özellikle anne ve çocuk sağlığı alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm hızı ve anne ölüm hızı oranları önemli düzeyde düşürülmüştür.

Evet sevgili kadinyaziyor.com takipçileri, çocuk sağlığı konumuzun sonuna geldik. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kendinizle ve işlerinizle o kadar çok meşgul olacaksınız ki sosyalleşmeye zaman bulamayabilirsiniz. İlgi alanlarınızı paylaşan insanları görmeye odaklanın. Bu, yolunuza yeni arkadaşlar ve ufkunuzu genişletme fırsatları getirebilir. Romantizm şimdi harika görünüyor.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ziyaretçiler sizi yeni iş fırsatları olasılığına karşı uyandırabilir. Bu, mevcut işinizi ilerletebilir veya kendi başınıza yapabileceğiniz bir iş olabilir.  Her ne ise, muhtemelen onu heyecan verici bulacaksınız. Devam etmek için sabırsız bile olabilirsiniz. Kendinizi hızlandırın. Kendinizi yorarsanız devam edemezsiniz. Bu yüzden kendinizi her zamankinden daha iyi bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün romantik ilişkinizle alakalı olarak karar vermek zorunda olduğunuz bir dönemdesiniz. Hayatınıza heyecan verici durumlar yaşabilir. Yeni bir iş imkanı bulabilir ya da mevcut işinizle ilerleme kaydedebilirsiniz. Her şartta hayatınızın değişeceğini unutmamalısınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, yaşamınızı veya çalışma koşullarınızı iyileştirmek için kullanmayı ummuş olabileceğiniz para, bugün aniden yolunuza çıkabilir. Bu parayı en iyi şekilde değerlendirmek için kendi ve çevrenizdeki kişilerin fikirlerini gözden geçirmeyi deneyebilirsiniz. Seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmek ve ardından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek isteyeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün alınan bilgiler hayal gücünüzü harekete geçiriyor ve sizi yeni bir sanatsal veya yaratıcı projeye başlamaya teşvik ediyor. Hikayeler, resimler, soyut kavramlar... Hepsi zihninizde bir araya gelebilir ve hayatınızı değiştirebilecek ilham verici bir fikir oluşturabilir. Düşüncelerinizi yazın ve her şeyin sizi nereye götürdüğünü görün. Ürettiklerinize şaşırabilirsiniz!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları,bugün sizin için heyecan verici bir gün olacak. Sezginiz özellikle keskin ve duyarlılığınız güçlü. Adım atmadan önce mutlaka davranışlarınızın sonuçlarını kendi içinizde değerlendirmeyi denemelisiniz. Aksi halde düşüncesiz bir şekilde attığınız adımlar yüzünden daha fazla sorunla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugünün adı macera! Fiziksel ve zihinsel enerjinizin açığa çıktığı bir gün olacak. Hedeflerinize ulaşmak için rotanızı yeniden belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Farklı fikirlerin sizi durdurmasına izin vermeden yolunuza devam edin. Denemek istediklerinizi bir kenara not etmeyi ihmal etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün yeni kariyer hedefleri yolunuza çıkabilir ve göz önünde bulundurmamış olabileceğiniz olasılıkları ortaya çıkarabilir. Bu çok heyecan verici olabilir. Uzun zaman önce terk ettiğiniz çocukluk hayallerinizin gerçekleşmesine bile yardımcı olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün yeni bilgilerin ışığında hayatınıza bir yön vermek için fikirlerinizi gözden geçireceksiniz. İletişim kurma isteği sosyalleşme imkanınızı arttıracak. Tüm olasılıkları göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Pratik ve objektif olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugünün gündem maddesini finansal ve maddi durumlar oluşturacak. Kariyerinizle alakalı olarak bazı seçimler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum olağan işlerinizin farklı bir şekilde devam etmesinin yanında ekstra görevlerin yüklenmesine neden olacak.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sosyalleşmek ve uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelmek için harika bir gün! Hayatınıza küçük bir mola vererek yeni insanlarla tanışmak isteyebilirsiniz. Hatta aşık bile olabilirsiniz. Bu küçük mola geri döndüğünüzde kariyer veya eğitim fırsatlarını takip etme hevesinizi ateşleyebilir

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bugün normal işlerinizin dışında ekstra görevler almanız gereken bir gün sizleri bekliyor. Sadece ekstra para kazanmakla kalmaz, aynı zamanda profesyonel ufkunuzu genişleten yeni kapılar da açabilirsiniz. Tek tehlike, çok çalışıp kendinizi yormanızdır. Bir süreliğine bu sorun oluşturmaz ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM