• DOLAR
  $2.689,2600
 • EURO
  $0,7292
 • ALTIN
  $39.375,8400
 • BIST
  1,1841
Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik Programlar

Çocuk Sağlığı

Merhabalar değerli kadinyaziyor.com takipçileri. Bu konumuzda sizlere “çocuk sağlığı ve çocuk sağlığını korumaya yönelik programlar” nelerdir onlardan bahsedeceğiz, lafı fazla uzatmadan makalemize geçelim 🙂

Sağlıkla ilgili ulusal ve uluslararası kurumlar sağlık alanında daha iyi koşulların elde edilmesi için hedefler belirlemeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Tarihsel gelişim sürecinde sanayileşme dönemi sağlık hizmetlerinin sunumunda çığır açmıştır. Sanayileşme süreci aynı zamanda barınma ve beslenme koşulları ile birlikte çevre sağlığının bozulması yönünde de yeni hastalık ve risklerin de ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Sağlıkla ilgili uluslararası düzeyde en üst kurum olan Dünya Sağlık Örgütü‘nün hedef belirlediği ilk girişimi 1977 yılında Dünya Sağlık Asamblesi’nde  “Herkes İçin Sağlık” hedefleridir. Bu Asamblede dünyadaki tüm insanların sosyal ve ekonomik yönden verimli bir hayat yaşayabilmesine yönelik hedefler belirlenmiştir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, 1980  yılında Avrupa Bölgesi Sağlık Politikalarını belirleyerek, 1984 yılında “2000 Yılında Herkes İçin Sağlık Hedefleri“ni yayınlamıştır. Bu hedefler 1991 yılında güncellenerek, “21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık: 21 Hedef” olarak yayınlanmıştır. Bu hedeflerin hemen hepsi doğum öncesinde çocuk sağlığını korumayı, sağlıklı büyümeyi amaçlayan uygulamaları içermektedir. İlkelerin hepsi doğrudan veya dolaylı olarak çocukların sağlıklı gelişmeleri için zemin hazırlayıcı niteliktedir. Tabloyu sizlerle paylaşalım;

21. Yüzyılda Herkes İçin Sağlık Hedefleri
Avrupa bölgesinde sağlık dayanışması
Sağlıkta hakkaniyet
Yaşama sağlıklı başlanması
Gençlerin sağlığı
Yaşlıların sağlığı
Ruh sağlığının geliştirilmesi
Bulaşıcı hastalıkların azaltılması
Bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması
Şiddet ve kazalar sonucu yaralanmaların azaltılması
Sağlıklı ve güvenli fizik çevre
Sağlıklı yaşam
Alkol, ilaç ve tütüne bağlı zararın azaltılması
Sağlıklı çevreler
Çok sektörlü sağlık sorumluluğu
Entegre sağlık sektörü
Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve kaynakların tahsis edilmesi
Hizmette kalite yönetimi
Sağlık hizmetlerine yönelik insan kaynaklarının geliştirilmesi
Sağlıkla ilgili araştırma ve bilgi
Sağlık için taraftarın harekete geçebilmesi
Herkes için sağlık konusunda politikalar ve stratejiler

Günümüze kadar bu hedefelere ulaşma yolunda çok şey yapılmış olsa da birçok ülkede bu süreç oldukça yavaş seyretmiştir. Bu nedenle çalışmalara ivme kazandırmak, 2015 yılına dek eşitsizliklere son vermek ve dünya sağlığını yükseltmek amacıyla B.M. Genel Kurulunda 189 ülkenin bir araya gelmesi ile Bin Yıl Kalkınma Hedefleri (2000) yayımlanmıştır. Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesinin 2010 yılında yapılan toplantısında tüm dünya ülkeleri için bu hedeflere 2015 yılına kadar ulaşılabilmek için stratejiler belirlemişlerdir.

Çocuk sağlığı

Bin Yıl Bildirgesinde yer alan 8 amacın 3’ü, 18 hedefin 8’i, 48 göstergenin 18’i sağlıkla ilişkilidir. Bu amaçlara ulaşılması için sürdürülebilirlik ve parasal kaynak, kararlı hükümet politikaları, makro ekonomik istikrar ve yolsuzluklarla savaşan bir yönetim gerekmektedir.  Bu nedenlerle yoksul ülkelerin engelleri tek başına aşmaları zordur. Özellikle zengin ülkeler ve tüm dünya devletleri eşitsizlikleri ortadan kaldırmak amacı ile iş birliği içinde çalışmak durumundadır.

BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİ
Amaç 1: Aşırı yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırmak.
Amaç 2: Herkes için temel eğitim sağlamak.
Amaç 3: Kadınların konumunu güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek.
Amaç 4: Çocuk ölümlerini azaltmak.
Amaç 5: Anne sağlığını iyileştirmek.
Amaç 6: HIV/AIDS, sıtma ve diğer salgın hastalıklarla mücadele etmek.
Amaç 7: Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması.
Amaç 8: Kalkınma için küresel ortaklıklar geliştirmek.

Türkiye 2010 yılı Haziran ayında Binyıl Kalkınma Hedefleri 8 amaç, 21 hedef ve 50 göstergeden oluşan geniş katılımlı bir rapor hazırlamış ve hedeflerini belirtmiştir. Türkiye bu hedeflere ulaşma yolundadır. Ancak mevcut toplumsal cinsiyet ve coğrafyaya bağlı yapısal eşitsizliklerin ve engellerin ortadan kaldırılması için bu durumlara özel önem  verilmesi gerekmektedir.

Türkiye de 2005 – 2010 yılları arasında özellikle anne ve çocuk sağlığı alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bebek ölüm hızı, 5 yaş altı ölüm hızı ve anne ölüm hızı oranları önemli düzeyde düşürülmüştür.

Evet sevgili kadinyaziyor.com takipçileri, çocuk sağlığı konumuzun sonuna geldik. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ödemeleriniz ve harcamalarınız olabilir. Günün ilk yarısında iş ve sorumluluklarınızla ilgilenebilir, ikinci yarısında ise arkadaşlarınızla bir araya gelebilir; sosyalleşebilirsiniz. Bireysellik veya kendinizi ön plana koyma haliniz artabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlığınız için destekler alabilir, zaman zaman halsizlikler hissedebilirsiniz. İş hayatınız için yoğun bir gün olacaktır. Hem iş hayatının hem ilişkilerin gerektirdiği sorumluluklarla meşgul olabilirsiniz. Kadınlarla ilişkiler daha hassas olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilişkileriniz ve çocukların hayatıyla ilgili konular gündeminizde olabilir. Gün içinde olayları ve durumları daha çok zihin süzgecinden geçirerek, mantıkla ele alabilirsiniz. Duygulara ve duygusallığa karşı daha mesafelisiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM