• DOLAR
  $2.442,3200
 • EURO
  $0,5872
 • ALTIN
  $35.107,8200
 • BIST
  1,1346
Çocuklarda Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Merhabalar değerli kadinyaziyor.com takipçileri. Bu makalemizde sizlere çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hakkında bilgiler vereceğiz, lafı fazla uzatmadan içeriğe geçelim 🙂

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu()

 • 1920’li yıllarda minimal beyin disfonksiyonu olarak bilinen bu hastalıkta, dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik ön planda ve hemen her zaman bulunan belirtiler olduğu için “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” tanı başlığı kullanılmıştır. Bu hastalığın en çarpıcı belirtileri dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, ve ataklıktır. Bu üç belirti her çocukta değişik oranlarda görülebilir.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite(yıkıcı davranış bozukluğu) çocuk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan bir grup bozukluğu tanımlamak için kullanılmaktadır. Temelinde birbirinden ayrı, ancak yakından bağlantılı üç davranışsal biçimin yattığı düşünülmektedir. Bunlar dikkat eksikliği/öğrenme güçlüğü, hiperaktivite/ataklık ve sorunlu davranımdır. Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun(DEHB) temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellenmeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Bunun sonucu olarak çocukta gelişimsel olarak dikkatsizlik ve aşırı hareketlilik, ataklık gelişir.
 • Geçmiş bilgiler gözden geçirildiğinde yıllar boyunca bu klinik durumun çeşitli terimlerle anıldığı görülmektedir. Bu tanımlamalar, bozukluğun değişik nedenlerine ya da en belirgin görünümlerine göre yapılmıştır. 19’uncu yüzyılın sonlarında tıbbi yazıda “çılgın aptallar” , “dürtüsel delilik” ve “yetersiz engelleme” olarak adlandırılmıştır. Geçmişte bu çocuklar aşırı hareketli, bir konuya yoğunlaşamayan, öğrenme güçlükleri ve davranım sorunları olan çocuklar olarak tanımlanmıştır. 1960’larda koordinasyonu zayıf, öğrenme güçlüğü olan ve duygusal dengesizlik gösteren, ancak belirlenmiş nörolojik bozukluğu olmayan bir grup çocuk için “minimal beyin hasarı” tanımı kullanılmıştır. Bozukluk 1983’de temel olarak dikkat eksikliği ve 1992’de zayıf engelleyici süreç gibi kavramlarla belirtilmiştir. En son görüş olarak 1993 yılında, “ters ve gecikmiş engelleme” kavramı ileri sürülmüştür. Bu görüşe göre DEHB olan çocuklarda engelleme düzenekleri gecikmektedir.

çocuklarda dikkat eksikliği

Klinik Belirtiler

Pek çok ana baba çocuklarını dikkatsiz ve aşırı hareketli olarak tanımlar. Gerçek DEHB olan çocuklar her zaman ve her yerde benzeri türde davranışlarıda bulunur. Ani öfke patlama nöbetleri, saldırgan davranışlar birincil yakınmalara eklenebilir. Genellikle bebeklik ve çocukluklarında uyku sorunları vardır. Okul öncesi dönemde genelde yakınmalar, çocuğun yaramaz ve akıllı olmamasına verildiğinden ailenin çocuğu bir danışmana gösterme gibi bir çabası olmayabilir. Derste yerinde oturmaması, dikkatini bir konu üzerinde yoğunlaştıramaması, algılama bozukluğu, sakarlığı onun sürekli uyarılan ve yerilen bir ortama sokar. Artık kendini eleştirenler grubuna bir de öğretmenleri hatta sınıf arkadaşlarının ana babaları da eklenmiştir. Belirtilerine ek olarak arkadaşlık kurma ve sürdürme,  yaşadığı zorluklar, onu daha içine kapanık, yalnız, öfkeli, küskün ve oyunbozan yapabilecektir. Bu da Karşı Gelme ve Ağır Davranım Bozukluğu gibi ek tanıların ortaya çıkışı için uygun zemin hazırlayacaktır.

Böylelikle çocuklarda dikkat eksikliği adlı konumuzun sonuna geldik. Bize destek olmak için makalemizi paylaşmayı, beğenmeyi, yorum yapmayı ve tabii ki sitemizin reklamını yapmayı unutmayın 🙂 başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın.

Siz paylaştıkça birlikte büyüyeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Dünün kaotik ikliminden sonra, sabah, gökyüzündeki büyük üçgen sayesinde her şey yerli yerine oturmuş gibi huzurlu hissedeceksiniz. Hoş sürprizler, güzel anlar ve çevrenizin sizi takdir etmesi rehavete kapılmanıza neden olabilir. Ancak bu anın içinde çok uzun süre kaybolmayın. Aksi takdirde işinizden geri kalarak her şeyin tersine dönmesine neden olabilirsiniz. Hafta sonu için işinizi zamanında bitirmek için fazla mesai yapacak olsanız da, şaşırtıcı derecede verimli ve görevleri tamamlama yeteneğinizden memnun hissedeceksiniz. Ay ve Neptün arasındaki karşıtlık sizi günün sonunda oldukça yorgun hissetmenize neden olacağından, arkadaşlarınızla bir gece planlayarak kendinizi çok fazla zorlamayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz bugün mükemmel bir uyum içerisinde çalışıyor sevgili Boğa burçları. İçinizdeki harika enerjiyi dışa vurmak için bugün görünümünüze önem vermenizde fayda var. İş hayatınızla ilgili yaşanan gelişmeler sizi çok heyecanlandıracak. Motivasyonunuz yüksek. İlham dolusunuz ve yeni hobiler edinebilirsiniz. Ancak yüksek enerjinizi savurgan kullanmayın. Akşam evinize gidip rahat bir uyku çekmenizde fayda var.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bu sabah yataktan kalkmak sizin için çok zor olacak sevgili İkizler burcu. Sevdiğiniz insana sarılarak uyumak yatağınızı daha da cazip hale getirecek. Ancak yorganı kaldırıp ayaklanmanız gerekiyor. Dışarı çıktığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İş yerinize adım atınca hem kendinize hem de etrafınızdakilere karşı çok katı olacaksınız. Ancak ilerleyen saatlerde işlerinde sıkıntısız ilerlemesiyle her şey yoluna girecek. Akşam, ruhunuzu bu değişimlerin yarattığı yorgunluktan arındırmak için evde kalmayı planlamanız daha iyi olacaktır.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Yengeç burçları için romantizm dolu bir gün olacak. Platonik olarak ilgi duyduğunuz varsa, o kişiden olumlu sinyaller alabilirsiniz. İlişkisi olanlar romantizmin doruklarında gezerken, ilişkisi olmayan Yengeç burçları ise yakınlarından gördükleri ilgiyle kendilerini desteklenmiş hissedecek. Bu hafta sonu en yakın arkadaşlarınızın düzenleyeceği partiye davet ediliyorsunuz. Gününüzün çoğu hafta sonu yapılacak etkinliği planlayarak geçireceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gününüzün çoğu iş hayatınızla ilgilenerek geçecek. Kariyerinizle ilgili planlamalar yapacaksınız. Ancak, dikkatli olun sevdiklerinizi ihmal etmeyin. En yakın arkadaşınızla yaşayacağınız bir gerilim, ilişkinizde bir çatlağa neden olabilir. Sevdiğiniz insanlara karşı hoşgörülü olan ve vakit kaybetmeden görüşerek ilişkilerinizi dengeleyin. Sade bir akşam planından sonra güzel bir uyku çekmek için son durağınız erkenden eve gitmek olmalı.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak ayı, Venüs ve Uranüs arasındaki büyük üçgen açı sayesinde bugün kendinizi enerjik, motive ve verimli hissedeceksiniz. Bu titreşimler duyularınızı uyandıracak, yaratıcılığınızı ve evrenle bağlantınızı yükseltecek. Yapmanız gereken daha sıradan görevleriniz olsa da bu enerjiyi gerçekten yapmak istediğiniz başka şeylere öncelik vermek için bir bahane olarak kullanmalısınız. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek yerine erkenden eve gidip plan yapmak istediğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyin. Ay ve Neptün arasındaki karşıtlık ilişkinize renk katabilir. Çalıştıktan sonra sevdiğinizle sarmaş dolaş bir akşam geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Terazi burçları, bu sabah hem çok enerjik hem de çok heyecanlı bir güne başlıyor. İçindeki enerjiyi nereye yansıtacağından emin olamayan Terazi burçları bugün makul bir yapılacaklar listesi oluşturarak güne başlayabilir. İş yerinde herhangi bir müzakere veya anlaşmanın tamamlanması gerekiyorsa, şimdi çaba göstermenin tam zamanı. Akşam boyunca çalışmak, ev işleriyle ilgilenmek için ilham almış olsanız da, bu tür çabaları gecenin derinliklerine taşımak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Gece derinleştikçe, Ay rüya gibi Neptün ile karşı karşıya geldiğinde biraz cuykuya ihtiyacınız olacak.

AKREP BURCU YORUMU

Sevdiği insanları bir araya getirme planları yapan Akrep burçları, büyük bir etkinlik planlaması içine giriyor. Hem ailesinden hem iş yerinden hem de okuldan en sevdiği insanları bir araya getirme fikri Akrep burçlarını çok heyecanlandırıyor. Bu enerji size ilişkilerinizde uyumlu bir hava yakalamanıza yardımcı oluyor. Ay ve Neptün arasındaki sert karşıtlık nedeniyle enerji geceye kadar ayakta kalmaya elverişli olmayacak, bu akşam için herhangi bir plan yapmamaya çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün çok cömertsiniz sevgili Yay burçları. Arkadaşlarınıza ve ailenize sevginizi göstermek için hediyeler düşünüyorsunuz. Ancak, bu duygu ne kadar cezbedici olursa olsun, değer verdiğiniz insanlar için aşırı miktarda para harcamadan önce kendinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. En iyi arkadaşınıza seveceği bir şey almak için cüzdanınızı açmak yerine, el yapımı bir kart hazırlamayı veya ona akşam yemeği pişirmeyi teklif etmeyi düşünün. Sevgiyi uygun yollarla göstermek için zihninizi yeniden kurcalamak, gelecekte paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir ve arkadaşlarınız veya aileniz bu nedenle sizi daha az takdir etmeyecektir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burcu, bu sabah kendinize biraz vakit ayırarak meditasyon yapmak isteyebilirsiniz. Maneviyatınıza duygusal olarak yatırım yapmanıza yardımcı olacak günlerden geçiyorsunuz. Huzur duygusunu çok içten yaşayacaksınız. Derin ve felsefi sohbetler için mükemmel olduğundan, sizinle aynı kafada olan insanlarla zaman geçirmeye çalışın. Şu anda sosyalleşmeyi sevmiyorsanız, bu akşamı içsel yolculuğunuza kapılmak için bir bahane olarak kullanın.

KOVA BURCU YORUMU

Başak burcu, Venüs ve Uranüs ile büyük bir üçgen açı oluşturduğundan, bugün sevginizi alışılmadık şekillerde gösterme havasında olacaksınız. Bu enerji, duygularınızı jestler ve eylemler yoluyla ifade etmek, en yakınınızın ve en sevdiklerinizin takdir edildiğini ve değerli olduğunu hissetmesine yardımcı olmak için mükemmeldir. Şu anda eşinizle birlikte yaşıyorsanız, onlar işten eve gelmeden önce evi temizlemeyi ve düzenlemeyi düşünün. Ancak, aynı şeyi sizin için yapmayacak insanlara hizmet etmek için geri adım atmak istemeyeceksiniz, bu yüzden umursadığınızı göstermek için ne kadar ileri gittiğinize dikkat etmeye çalışın.

BALIK BURCU YORUMU

Daha iyi tanımayı umduğunuz özel biri varsa, gökyüzündeki destekleyici hava sayesinde şimdi sohbet etmek için iyi bir zaman olabilir. İşler yolunda giderse, eğlenmeye davet ederek bu görevi bir sonraki seviyeye taşımayı düşünebilirsiniz. Sadece sevginizin nesnesini makul olanın ötesinde büyülememeye çalışın, yoksa akşamın ilerleyen saatlerinde Başak ayı ile rüya gibi Neptün arasındaki sert açı sayesinde bazı kırmızı çizgileri geçebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM