• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Korona Virüs (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Korona Virüs (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

COVID-19, yeni bir virüsün neden olduğu bir solunum hastalığıdır. Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes darlığıdır. Virüs insandan insana bulaşabilir, ancak iyi hijyen enfeksiyonu önleyebilir.

2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine ait bir yeni nesil virüstür. Covid-19 virüsünün hızla yayılması, dünya çapında alarm vermiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu hızla yayılan korona virüsü için Pandemic yani salgın ilan etti ve günümüzde birçok ülke teyit edilmiş vakalarda artışla boğuşuyor. ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) insanlara, korona virüs topluluklara yayılırsa gerekli olacak günlük yaşamda aksamalara hazırlıklı olmalarını tavsiye etmektedir. Peki Covid-19 tam olarak nedir, Covid-19 nasıl bulaşır ve Korona virüsten korunmak için neler yapılması gerekir? İşte Covid-19 hakkında bilinmesi gereken her şey!

Korona Virüs (Covid-19) Nedir?

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir. Korona virüsler solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan geniş bir virüs ailesidir. Bunlar soğuk algınlığından daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Korona Virüs (Covid-19) Semptomları Nelerdir?

COVID-19 belirtileri hafif bir hastalıktan zatürreye kadar değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar kolayca iyileşebilirken diğerleri çok hızlı şekilde hastalanabilir. Covid-19’un en yaygın belirtileri öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve nefes darlığı olarak sıralanabilir.

Covid-19 Tedavisi Nedir?

Covid-19 hastalığı yeni tip bir virüs olması sebebi ile ne yazık ki henüz bir tedavi şekli ya da aşısı bulunmamaktadır. Bu sebeple hastaların gösterdiği reaksiyonlara göre belirtileri azaltıcı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Covid-19 İçin Riskli Grup Kimlerdir?

Covid-19 her yaş gurubunda görülebilecek bir virüs olması ile birlikte kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı sonuçlar doğurabilmektedir. World Health Organization (WHO) tarafından verilen bilgilere göre yaşlı insanlar ve ağır kronik hastalığı olan bireyler Covid-19 için riskli guruba girmektedir. Bunun dışında tütün ve nargile içen kişilerin içmeyenlere göre 14 kat daha riskli olduğu da bilimsel çalışmalarla belirtilmektedir.

Korona Virüsten Korunmak İçin Yapılabilecekler

Covid-19 kişinin konuşması, hapşırması veya öksürmesi ile ortaya çıkan damlacıklar ile bulaşmaktadır. Bu sebeple yapılabilecek en önemli şey kişiler arasındaki mesafenin korunmasıdır. Öte yandan bu damlacıklar kapı kolları, asansör düğmeleri ve toplu mekanlardaki cansız maddelerin üzerinde de bir süre yaşayabilmektedir. Hasta kişinin buralara teması sonucunda konumlanan virüsler sağlıklı kişilerin teması ile de bulaşabilmektedir. Bu yüzden el yıkamak hayati önem taşımaktadır.

Dünyanın büyük çoğunluğunda hızlıca yayılan bu virüse karşı alınan önlemlerin başında mecbur kalmadıkça evden çıkılmaması geliyor. Sağlık kuruluşlarının söyledikleri şekilde mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, kişisel eşyaların paylaşılmamasına önem göstermek, sık sık elleri yıkamak, yurtdışından gelen kişilerle 14 gün boyunca temasta bulunmamak ve bol su tüketip bağışıklık sistemini güçlü tutmak Covid-19 virüsünden mümkün olduğunca uzun süre korunmaya yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kendinizle ve işlerinizle o kadar çok meşgul olacaksınız ki sosyalleşmeye zaman bulamayabilirsiniz. İlgi alanlarınızı paylaşan insanları görmeye odaklanın. Bu, yolunuza yeni arkadaşlar ve ufkunuzu genişletme fırsatları getirebilir. Romantizm şimdi harika görünüyor.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ziyaretçiler sizi yeni iş fırsatları olasılığına karşı uyandırabilir. Bu, mevcut işinizi ilerletebilir veya kendi başınıza yapabileceğiniz bir iş olabilir.  Her ne ise, muhtemelen onu heyecan verici bulacaksınız. Devam etmek için sabırsız bile olabilirsiniz. Kendinizi hızlandırın. Kendinizi yorarsanız devam edemezsiniz. Bu yüzden kendinizi her zamankinden daha iyi bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün romantik ilişkinizle alakalı olarak karar vermek zorunda olduğunuz bir dönemdesiniz. Hayatınıza heyecan verici durumlar yaşabilir. Yeni bir iş imkanı bulabilir ya da mevcut işinizle ilerleme kaydedebilirsiniz. Her şartta hayatınızın değişeceğini unutmamalısınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, yaşamınızı veya çalışma koşullarınızı iyileştirmek için kullanmayı ummuş olabileceğiniz para, bugün aniden yolunuza çıkabilir. Bu parayı en iyi şekilde değerlendirmek için kendi ve çevrenizdeki kişilerin fikirlerini gözden geçirmeyi deneyebilirsiniz. Seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmek ve ardından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek isteyeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün alınan bilgiler hayal gücünüzü harekete geçiriyor ve sizi yeni bir sanatsal veya yaratıcı projeye başlamaya teşvik ediyor. Hikayeler, resimler, soyut kavramlar... Hepsi zihninizde bir araya gelebilir ve hayatınızı değiştirebilecek ilham verici bir fikir oluşturabilir. Düşüncelerinizi yazın ve her şeyin sizi nereye götürdüğünü görün. Ürettiklerinize şaşırabilirsiniz!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları,bugün sizin için heyecan verici bir gün olacak. Sezginiz özellikle keskin ve duyarlılığınız güçlü. Adım atmadan önce mutlaka davranışlarınızın sonuçlarını kendi içinizde değerlendirmeyi denemelisiniz. Aksi halde düşüncesiz bir şekilde attığınız adımlar yüzünden daha fazla sorunla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugünün adı macera! Fiziksel ve zihinsel enerjinizin açığa çıktığı bir gün olacak. Hedeflerinize ulaşmak için rotanızı yeniden belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Farklı fikirlerin sizi durdurmasına izin vermeden yolunuza devam edin. Denemek istediklerinizi bir kenara not etmeyi ihmal etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün yeni kariyer hedefleri yolunuza çıkabilir ve göz önünde bulundurmamış olabileceğiniz olasılıkları ortaya çıkarabilir. Bu çok heyecan verici olabilir. Uzun zaman önce terk ettiğiniz çocukluk hayallerinizin gerçekleşmesine bile yardımcı olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün yeni bilgilerin ışığında hayatınıza bir yön vermek için fikirlerinizi gözden geçireceksiniz. İletişim kurma isteği sosyalleşme imkanınızı arttıracak. Tüm olasılıkları göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Pratik ve objektif olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugünün gündem maddesini finansal ve maddi durumlar oluşturacak. Kariyerinizle alakalı olarak bazı seçimler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum olağan işlerinizin farklı bir şekilde devam etmesinin yanında ekstra görevlerin yüklenmesine neden olacak.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sosyalleşmek ve uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelmek için harika bir gün! Hayatınıza küçük bir mola vererek yeni insanlarla tanışmak isteyebilirsiniz. Hatta aşık bile olabilirsiniz. Bu küçük mola geri döndüğünüzde kariyer veya eğitim fırsatlarını takip etme hevesinizi ateşleyebilir

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bugün normal işlerinizin dışında ekstra görevler almanız gereken bir gün sizleri bekliyor. Sadece ekstra para kazanmakla kalmaz, aynı zamanda profesyonel ufkunuzu genişleten yeni kapılar da açabilirsiniz. Tek tehlike, çok çalışıp kendinizi yormanızdır. Bir süreliğine bu sorun oluşturmaz ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM