• DOLAR
  $2.692,7800
 • EURO
  $0,7330
 • ALTIN
  $39.714,2300
 • BIST
  1,1842
Korona Virüs (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Korona Virüs (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

COVID-19, yeni bir virüsün neden olduğu bir solunum hastalığıdır. Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes darlığıdır. Virüs insandan insana bulaşabilir, ancak iyi hijyen enfeksiyonu önleyebilir.

2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine ait bir yeni nesil virüstür. Covid-19 virüsünün hızla yayılması, dünya çapında alarm vermiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu hızla yayılan korona virüsü için Pandemic yani salgın ilan etti ve günümüzde birçok ülke teyit edilmiş vakalarda artışla boğuşuyor. ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) insanlara, korona virüs topluluklara yayılırsa gerekli olacak günlük yaşamda aksamalara hazırlıklı olmalarını tavsiye etmektedir. Peki Covid-19 tam olarak nedir, Covid-19 nasıl bulaşır ve Korona virüsten korunmak için neler yapılması gerekir? İşte Covid-19 hakkında bilinmesi gereken her şey!

Korona Virüs (Covid-19) Nedir?

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir. Korona virüsler solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan geniş bir virüs ailesidir. Bunlar soğuk algınlığından daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Korona Virüs (Covid-19) Semptomları Nelerdir?

COVID-19 belirtileri hafif bir hastalıktan zatürreye kadar değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar kolayca iyileşebilirken diğerleri çok hızlı şekilde hastalanabilir. Covid-19’un en yaygın belirtileri öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve nefes darlığı olarak sıralanabilir.

Covid-19 Tedavisi Nedir?

Covid-19 hastalığı yeni tip bir virüs olması sebebi ile ne yazık ki henüz bir tedavi şekli ya da aşısı bulunmamaktadır. Bu sebeple hastaların gösterdiği reaksiyonlara göre belirtileri azaltıcı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Covid-19 İçin Riskli Grup Kimlerdir?

Covid-19 her yaş gurubunda görülebilecek bir virüs olması ile birlikte kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı sonuçlar doğurabilmektedir. World Health Organization (WHO) tarafından verilen bilgilere göre yaşlı insanlar ve ağır kronik hastalığı olan bireyler Covid-19 için riskli guruba girmektedir. Bunun dışında tütün ve nargile içen kişilerin içmeyenlere göre 14 kat daha riskli olduğu da bilimsel çalışmalarla belirtilmektedir.

Korona Virüsten Korunmak İçin Yapılabilecekler

Covid-19 kişinin konuşması, hapşırması veya öksürmesi ile ortaya çıkan damlacıklar ile bulaşmaktadır. Bu sebeple yapılabilecek en önemli şey kişiler arasındaki mesafenin korunmasıdır. Öte yandan bu damlacıklar kapı kolları, asansör düğmeleri ve toplu mekanlardaki cansız maddelerin üzerinde de bir süre yaşayabilmektedir. Hasta kişinin buralara teması sonucunda konumlanan virüsler sağlıklı kişilerin teması ile de bulaşabilmektedir. Bu yüzden el yıkamak hayati önem taşımaktadır.

Dünyanın büyük çoğunluğunda hızlıca yayılan bu virüse karşı alınan önlemlerin başında mecbur kalmadıkça evden çıkılmaması geliyor. Sağlık kuruluşlarının söyledikleri şekilde mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, kişisel eşyaların paylaşılmamasına önem göstermek, sık sık elleri yıkamak, yurtdışından gelen kişilerle 14 gün boyunca temasta bulunmamak ve bol su tüketip bağışıklık sistemini güçlü tutmak Covid-19 virüsünden mümkün olduğunca uzun süre korunmaya yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün eviniz ve ailenizle ilgilenebilir, toplumsal konularla daha fazla meşgul olabilir, köklerinize ve değerlerinize sahip çıkma gayesinde olabilirsiniz. Yardımlar ve fedakarlıklar gösterebilirsiniz. Akşam saatlerinde baş ağrılarına dikkat edin.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün zihniniz endişe ve kaygı odaklı çalışabilir. Sahip olduklarınızı, arzu ettiklerinizi tutma ve koruma arzusunda olabilirsiniz. Kıskançlık gibi negatif duygulara dikkat. Kardeşlerinizle bir araya gelebilir, kardeşlerinizin sorunlarına yardımcı olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgileneceksiniz. Maddi konularda daha planlı, detaycı olabilir veya finansal anlamda güvende olmaya daha çok önem verebilir, ihtiyaç duyabilirsiniz. Aile gündemleriyle meşgul olabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuza ilerlediği için gün içinde daha hızlı duygu durumu değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Gün içinde planlarınız, enerjiniz değişecektir. Hassas düşünmeye, kırılganlığa açık haliniz ilişkilerde kendinizi daha kapalı tutmanıza neden olabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler alabilirsiniz. Kökleriniz, topraklarınız ve vatanınız için fedakarlık yapma, çaba sarf etme, endişe duyma hali ve özlem ortaya çıkabilir. Maddi-manevi yardımlarda bulunabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geçmiş anılarınız canlanabilir, eski dostlarınızla bir araya gelebilir ve geçmiş deneyimlerden konuşabilirsiniz. Sularla ilgili sorunlara karşı dikkat edin. Aylık gelir ve kazanç dengenizde kısa süreli, dönemsel bir değişiklik olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün eğitim ve kariyer süreçlerinizle ilgili planlar içerisinde olabilirsiniz. Aile büyükleri, akrabalar ve eşinizin akrabalarının meseleleri için yardımcı olabilir, ilgilenebilirsiniz. Bazı ilişki veya dostluklarınızın geleceğini sorgulayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün sezgileriniz güçlenebilir. Gün içinde iletişime geçtiğiniz insanlara daha gizemli ve kapalı olabilirsiniz. Manipülatif konuşmalarla karşılaşabilir, bazı kişilerin etkisi altında kalabilirsiniz. Geleceğe dair sorgularınız artabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda daha çekimser ve planlı olmalısınız. Bankacılık işleriyle meşgul olabilirsiniz. İlişkilerde güvene dair konular daha önemli olabilir. Korkularınız ve fobileriniz bazı durumlarda canlanabilir. Tutuculuk ve inatçılık sizi kısıtlayabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkileriniz, ortaklıklarınız ön planda olacaktır. Bazı ilişki veya ortaklıkları iyileştirme arzusunda olabilirsiniz. Akşam saatlerinde bir barışma ve uzlaşma sağlayabilirsiniz. Geçmiş anılar, geçmiş deneyimler hatıranızda canlanabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatı ve sorumluluklar ön planda olacaktır. Aktif olma, meşgul olma zamanı. Tembellik ve dağınıklıktan uzak durun. Boş vakit zihnin daha çok konuşmasına ve kaygının tetiklenmesine neden olabilir. Fiziksel hareket zamanı. Sağlığa özen gösterin.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha duygusal ve hassas olabilirsiniz. Bazı isteklerinizde daha ısrarcı olabileceğiniz bir gün. Anlık durumlar sizde büyük değişimlere neden olabilir. Çocuklarınıza karşı korumacı olurken abartılı bir kontrol hali içine girmemeye dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM